استودیو چاوش

عید سعید قربان

عید سعید قربان یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است که در جنوب کشور و بویژه در میان اهل سنت، دارای آداب و رسوم خاصی است به طوری که مردم این دیار هر ساله به مدت سه روز در پاسداشت این عید، مراسم ویژه ای را به صورت عمومی تدارک می بینند.

خرید گوسفند، لباس و کفش، تهیه شیرینی و آجیل و پخت کلوچه محلی از جمله آداب و برنامه های مردم جنوب قبل از عید سعید قربان است و در صبح روز عید، همراه با طلوع خورشید، موذن به مسجد می رود و مردم را به نماز عید فرا می خواند و مردم نیز بعد از شستن بدن و پوشیدن لباس نو، به قصد ادای نماز عید به سوی مسجد جامع می روند.

در روز عید همه مردم لباس نو می پوشند و به خانه های هم محلی های خود می روند که دیدار بستگان درجه یک از جمله: پدر و مادر، برادران و خواهران در اولویت دیدارها قرار دارند و پس از آن به دیدن اقوام دورتر و تمامی اهل محل می روند و دریایی از صفا و صمیمیت را به نمایش می گذارند و کنار گذاشتن کدورت ها و حلالیت طلبیدن از یکدیگر، از شاخص ترین آداب و رسوم مردم بندرکنگ است.

اما در این روز، حال و هوای کودکان قابل وصف نیست. کودکانی که شب عید را با لباسی نو، معطر و کفشهای براق بی صبرانه در انتظار طلوع خورشید لحظه شماری کرده اند و با آغاز روز، همدلی را در کوچه پس کوچه های محل به نمایش می گذارند.

کودکان با تبریک عید به اهل خانه، خود را میهمان صاحب خانه می کنند و عیدی این روز را دریافت می کنند که امید است این سنت حسنه همانگونه که از پیشینیان به عنوان ودیعه ای ارزشمند به نسل امروز منتقل شده با حفظ و حراست از آن به عنوان گنجینه ای با ارزش در اختیار نسل های بعدی قرار گیرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *